YARIK DUDAK DAMAK


Dudak-damak yarığı; anne karnında çeşitli nedenlerden dolayı  bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle  ortaya çıkan bir hastalıktır. Halk arasında tavşan dudak olarakta bilinir. Aile çevrelerinde hiç rastlamadıkları dudak-damak yarıklı bir çocuk sahibi olduklarında çok büyük endişeye kapılırlar. Bu da gayet yerinde bir endişedir. Fakat gebelikte tanının erken tanı konalabilmesi endişeleri azaltmaktadır ve tedavi sürecini daha kolay geçirmelerine neden olmaktadır.

Dudak-damak yarığı tek başına ayrı ayrı veya birlikte çok büyük bir varyasyonla gözükürler. %46 oranla dudak ve damak beraberliği vardır. Dudak yarığında ise, tek taraf, çift taraflıya göre 9 kat daha fazla gözükmektedir. Beyaz ırkta da ortalama 1000 doğumda bir gözükmektedir.

Hem çevresel hem de genetik faktörler dudak damak gelişiminde rol oynarlar. Gebelik esnasında fenitoin, retinoik asit, sıgara  kullanımı belirli oranda gelişiminde rol oynarlar. İzole damak yarıklarında %40, yarık damak-dudak vakalarında %15 bir sendormik durum söz konusudur.

Yarık dudak-damak hastalarının tedavisi ve takibi koordineli bir ekip tarafından takip edilmelidir. Bu ekipte plastik cerrah, çocuk hastalıkları uzmanı beslenme/diyetisyen, diş hekimi, kulak burun boğaz uzmanı, psikolog ve sosyal hizmetler uzmanı olamalıdır.

Doktorunuza Sorun!